Ai un proiect și o fișă tehnică goală. Acest ghid te prezintă cele 7 decizii dintre tine și un contract semnat — pitch-ul pixelilor, COB vs. MIP, All-in-One vs. personalizat, prețuri reale și cum să verifici un furnizor înainte de a te angaja. Scris de un inginer care a construit aceste pereți timp de 19 ani.
Perete LED cu pitch fin într-o sală de ședințe modernă — fără întreruperi, prim-plan
- LED-ul cu pas fin (≤P2.5mm) este categoria potrivită atunci când distanța de vizualizare este sub 5 m și conținutul include text, date sau necesită imagini fără întreruperi - nu fiecare proiect are nevoie de acest lucru.
- COB este valoarea de referință pentru 2026 pentru LED-urile de interior la P1.5 și mai puțin; MIP crește la P0.9 și mai puțin pentru uniformitatea culorii; SMD rămâne relevant la P1.8–P2.5
- Costul hardware-ului este de ≈860–2,500 USD/m² (EXW Shenzhen, doar panouri), în funcție de înclinația terenului și tehnologie. Procesarea semnalului, instalarea și punerea în funcțiune adaugă 35–60% - buget pentru întregul sistem, nu doar pentru panouri.
- Verificați întotdeauna furnizorul cu o listă de verificare tehnică în 7 puncte înainte de a vă angaja - marca cipului LED, modelul circuitului integrat al driverului, straturile PCB-ului, certificarea sursei de alimentare, toleranța carcasei, raportul de calibrare, politica privind piesele de schimb
Când are nevoie un proiect de LED-uri cu pitch fin - și când nu
Un afișaj LED cu pas fin este orice panou LED cu vedere directă, cu un pas al pixelilor de cel puțin 2.5 mm - punctul în care pixelii individuali devin invizibili cu ochiul liber la distanțe tipice de vizualizare în interior. Însă definiția nu răspunde la nimic util pentru achiziții.
Ceea ce contează de fapt este dacă proiectul tău se încadrează în această categorie. Am văzut prea mulți integratori cheltuind 1.5 lire sterline pe un perete văzut de la 6 metri distanță — în timp ce un P3 ar fi arătat identic la jumătate din cost. Se întâmplă și opusul: specificați un P2.5 pentru o cameră de control în care operatorii stau la distanță de braț, iar fiecare șir de text SCADA arată slab.
Filtrul cu 3 întrebări
Înainte de a atinge o fișă tehnică, răspundeți la aceste trei întrebări. Dacă răspunsul la toate trei este da, vă aflați în teritoriu dificil.
-
Cel mai apropiat spectator se va afla la mai puțin de 5 metri de ecran?Dacă cel mai apropiat loc este la peste 6 m distanță, un perete P3 sau P4 cu pas standard va oferi aceeași rezoluție percepută la un cost semnificativ mai mic. Pasul fin își câștigă valoarea doar atunci când spectatorii sunt suficient de aproape pentru a rezolva pixelii individuali.
-
Conținutul include text static, tablouri de bord cu date sau grafică detaliată?Videoclipurile sunt permisive - un subiect de conversație sau un film despre un brand arată bine la P2.9 de la 3 metri. Însă un font de 10 puncte pe un tablou de bord de tranzacționare financiară la aceeași distanță necesită P1.5 sau mai fin. Dacă mai mult de 50% din conținutul dvs. este text static de mici dimensiuni, deplasați cu o pasă mai fin decât sugerează formula distanței de vizionare.
-
Instalarea necesită placare cu plăci fără îmbinări, fără rame?Dacă vă puteți permite ramele LCD, un perete video LCD cu ramă îngustă, la o fracțiune din cost, ar putea fi soluția. Dar dacă ramele sunt un factor decisiv - studiouri de difuzare, holuri de lux, săli de consiliu premium - LED-ul cu pas fin este singura opțiune perfectă.
Persoană la distanțe diferite față de peretele LED — zone de vizibilitate a pixelilor pentru P1.5 / P2.5 / P4
Ce s-a schimbat în 2026
Dacă ați specificat ultima dată un proiect cu prezentare detaliată în 2024, peisajul s-a schimbat suficient pentru a invalida unele presupuneri vechi:
- COB a înlocuit SMD ca recomandare implicită pentru P1.5 și versiuni inferioare. Contrast mai bun (10000:1+), protecție mai bună la praf, durată de viață mai lungă în medii 24/7.
- MIP (Micro LED în pachet) a devenit a doua principală cale tehnologică. Combinarea culorilor din fabrică îi conferă o uniformitate superioară. Repararea unui singur LED este posibilă. Costă cu 20-40% mai mult decât COB echivalent.
- Televizoarele LED all-in-one (108″/135″/163″) au crescut cu 42% în 2026. Pentru sălile de ședințe de dimensiuni standard, aceste unități plug-and-play pot înlocui complet o instalare personalizată - o zi față de o săptămână la fața locului.
- SMD rămâne rentabil la P1.8–P2.5. Sub P1.5, aproape toate proiectele noi de camere de control și de transmisie specifică COB sau MIP. Nu lăsați un furnizor să vă vândă SMD la P1.2 în 2026.
Dacă publicul tău se află la peste 6 m de ecran, un proiector P2.5 sau chiar P3 va părea lipsit de pixeli pentru oricine din încăpere. Banii în plus nu te aduc la nimic. Același lucru este valabil și pentru scenele închiriate și fundalurile pentru evenimente - P2.6–P3.9 este standardul dintr-un motiv. Și dacă un proiector funcționează deja pentru încăpere, nu-l înlocui cu LED doar pentru că LED-ul este în tendințe. Înlocuiește-l deoarece limitările specifice ale proiecției - estomparea luminii ambientale, ciclurile de înlocuire a lămpii, abaterea de la calibrarea geometrică - costă clientul bani reali.
Selectarea distanțelor dintre pixeli — Formula de care are nevoie orice integrator
Regula generală din industrie — 1 mm de pas la 1 m de distanță de vizualizare — este un punct de plecare, nu un instrument de specificare. Este distanța minimă la care pixelii nu mai sunt vizibili individual. Nu spune nimic despre locul în care avantajul rezoluției atinge de fapt un vârf sau locul în care dispare complet.
Folosesc un model cu trei straturi atunci când specific un proiect:
Iată ce înseamnă asta în cifre reale: dacă cel mai apropiat loc este la 1.8 m, P1.5 este minimul. Dacă publicul stă între 2.5 m și 4.5 m, P1.8 este punctul ideal - imposibil de distins de P1.5 la acele distanțe, dar cu 20-30% mai ieftin. Dacă cel mai îndepărtat spectator este la 8 m, orice tonalitate mai fină decât P2.0 este invizibilă pentru acesta.
Corecția tipului de conținut
Modelul cu trei straturi presupune conținut mixt. Însă tipul de conținut schimbă semnificativ ecuația:
| Tipul de conținut | Reglarea pasului | Exemplu |
|---|---|---|
| >50% text sau date statice de mici dimensiuni | Deplasează o tonalitate mai fin | Tablou de bord SCADA la 2m → P1.2 în loc de P1.5 |
| >50% conținut video sau animat | Deplasare cu o tonalitate mai grosieră | Film de marcă la 3m → P2.5 în loc de P1.8 |
| Prezentare și videoclip mixte | Folosește formula de bază așa cum este | Prezentare PowerPoint pentru sala de ședințe + videoclip ocazional → regula de 1.5 m |
Referință rapidă: Aplicație × Matricea de pas
| Aplicatii | Pas recomandat | Distanța tipică | Prioritate cheie |
|---|---|---|---|
| Sală de conferințe / Sală de ședințe | P1.5 - P1.8 | 2 - 4m | Echilibrul cost-performanță |
| Cameră de control / NOC | P0.9 - P1.5 | 1 - 2.5m | Fiabilitate 24/7, claritate a textului |
| Broadcast Studio | P0.9 - P1.2 | 1 - 3m | Performanța camerei, acuratețea culorilor |
| Producție virtuală / XR | P0.9 - P1.5 | 1.5 - 4m | Rată de reîmprospătare, genlock, latență |
| Afișaj pentru magazine / hol | P1.8 - P2.5 | 3 - 5m | Luminozitate, impact vizual |
| Muzeu / Galerie | P1.2 - P1.8 | 1.5 - 3m | Adâncime de culoare, funcționare silențioasă |
Majoritatea recomandărilor privind pasul în pixeli pe care le veți primi sunt cu un pas mai fine decât este necesar — deoarece un pas mai fin înseamnă o factură mai mare. Folosește formula. Ai încredere în matematică.
COB, MIP sau SMD — Decizia tehnologică din 2026
Distanța dintre pixeli vă spune cât de dens este ecranul. Tehnologia de ambalare vă spune cum se va comporta pe parcursul unui ciclu operațional de 5 ani. Nu este aceeași întrebare.
În 2024, conversația a fost „COB vs SMD — merită premium-ul?”. În 2026, această întrebare are un răspuns: pentru P1.5 și mai mici, COB nu mai este o opțiune premium. Este standardul. La ISLE 2026, industria a confirmat ceea ce datele de teren arătau de doi ani — SMD la P1.2 pur și simplu nu rezistă în medii funcționale 24/7 așa cum o face COB.
Trei tipuri de ambalaje alăturate — COB / MIP / SMD — ilustrație structurală clară
Comparație cap la cap
| Dimensiune | COB | MIP | SMD |
|---|---|---|---|
| Abordarea Noastră | Cipuri lipite direct pe PCB, strat unic de rășină | Microcipuri preambalate individual, apoi montate | Cipuri RGB individuale în carcasă de plastic, lipite pe PCB |
| Interval de pas al pixelilor | P0.62 - P1.875 | P0.4 - P0.9375 | P1.2 – P10+ |
| Raport de contrast | 10,000:1 | 100,000:1 | 3,000:1 – 5,000:1 |
| Durabilitatea | cu 30–40% mai rezistent la impact decât SMD | Protecție ridicată individuală a ciobiturilor | Carcase LED expuse moderat |
| Reparabilitate | Înlocuire la nivel de modul | Reparație posibilă pentru un singur LED | Reparație posibilă pentru un singur LED |
| Uniformitatea culorii | Bun. Calibrare din fabrică | Excelent. Culori din fabrică binning per cip | Bun. Depinde de calitatea binning-ului LED-urilor |
| Cost (relativ la COB) | De bază | +20–40% | -20-30% |
| Traiectoria anului 2026 | Mainstream pentru interior ≤P1.5 | Segmentul cu cea mai rapidă creștere | Ieșire sub P1.5 |
Ce se duce unde — Un ghid practic
- Pasul este P1.5 sau mai mic
- Funcționare 24/7 (cameră de control, NOC)
- Risc de praf, umiditate sau contact fizic
- Bugetul permite. Doriți valoarea implicită sigură pentru 2026
- Pasul este P0.9 sau mai mic
- Aplicații de difuzare, VP sau critice pentru culori
- Repararea pe teren cu un singur LED este importantă pentru SLA
- Bugetul poate absorbi prima de 20-40% față de COB
- Pasul este P1.8 – P2.5
- Distanța de vizualizare depășește 3 m
- Proiect sensibil la buget
- Închiriere sau instalare temporară
- Pitch este sub P1.5
- Mediul este praf sau umiditate
- Clientul se așteaptă la o rată anuală de defecțiune a modulelor <1%
- Un furnizor îl promovează ca fiind „la fel de bun” - nu este la acest nivel
Am instalat un perete COB Pro P1.2 — 8 m lățime × 3 m înălțime — într-un centru de operațiuni de rețea din America de Nord. Funcționare 24/7. Mai multe fluxuri SCADA, fluxuri CCTV și tablouri de bord de date rulând simultan. 18 luni mai târziu: zero înlocuiri de module. Peretele SMD anterior al clientului, cu aceeași înclinare, avea o medie de 3-4 înlocuiri de module pe an, din cauza pixelilor morți și a deteriorării fizice în timpul curățării. Acesta este decalajul de fiabilitate pe care COB îl elimină.
Televizor LED all-in-one vs. perete video personalizat — Decizia privind formatul
Majoritatea ghidurilor de cumpărare pentru sisteme fine pitch omit complet această decizie. Presupune că răspunsul este întotdeauna un video wall personalizat - rânduri de dulapuri, o echipă de instalare profesională, o săptămână la fața locului. Dar în 2026, aceasta este doar jumătate din imagine.
Televizoarele LED all-in-one sunt afișaje preasamblate și precalibrate, în dimensiuni fixe: 108 inci (P1.5), 135 inci (P1.2) și 163 inci (P0.9, 4K real). Se livrează într-o geantă de transport. Le despachetezi, le montezi pe un suport sau pe perete, conectezi alimentarea și portul HDMI - și gata. Un singur tehnician. O singură zi. Piața all-in-one a crescut cu 42% în 2026 și pe bună dreptate: pentru dimensiunile standard ale sălilor de ședințe, propunerea de valoare a peretelui personalizat este din ce în ce mai greu de apărat.
Sistem multifuncțional pe suport mobil (stânga) vs. echipă de instalare personalizată pe perete (dreapta)
Matricea deciziei
| Criteriu | Televizor LED multifuncțional | Perete video personalizat |
|---|---|---|
| Dimensiuni disponibile | 108″ (P1.5), 135″ (P1.2), 163″ (P0.9 4K) | Orice dimensiune. Orice raport de aspect |
| Timp de instalare | 1 zi, 1 tehnician | 3–7 zile, echipă profesionistă |
| Sistem incorporat | Player media, difuzoare, sistem de operare inclus | Necesită procesor extern și sistem audio |
| serviceability | Înlocuirea întregii unități | Înlocuire de câmp la nivel de modul |
| Flexibilitate | Dimensiune fixă și doar 16:9 | Formă personalizată, curbată, 4:3, orice aspect |
| Cel mai bun pentru | Săli de ședințe standard, săli de întâlnire, săli educaționale | Camere de control, transmisie, vicepreședinte, locații mari |
Recent, am colaborat cu un integrator AV european la un proiect de sală de consiliu corporativă. Sala avea dimensiunile de 7m × 5m și putea găzdui 18 persoane, la o distanță de 3m de perete. Aceștia evaluau două variante: un perete COB P1.5 personalizat (timp estimat de 5 zile la fața locului, 28 € hardware + 6 € instalare) vs. un sistem All-in-One P1.2 de 135″ (1 zi la fața locului, 19 € total inclus). Aceeași calitate percepută a imaginii la 3m. Au ales sistemul All-in-One. Clientul a pus peretele în funcțiune pentru o ședință a consiliului de administrație de vinerea aceea, în loc de luna viitoare. Uneori, cel mai simplu răspuns este cel corect.
Dincolo de Pixel Pitch — 4 specificații de performanță de care are nevoie clientul dvs. în cererea de propuneri (RFP)
Distanța dintre pixeli și ambalajul selectează categoria de hardware. Aceste patru specificații determină dacă panourile din acea categorie vor funcționa cu adevărat. Dacă le ratezi, poți ajunge să ai un perete P1.2 care arată mai rău decât un P1.8 cu specificații corecte.
Rată de reîmprospătare — Când 3840Hz este suficient
Rata de reîmprospătare este specificația cea mai supra-vândută în domeniul LED-urilor cu pas fin. Numerele mai mari arată impresionant pe o fișă tehnică, dar adevărata întrebare este: va fi filmat acest perete cu camera?
Dacă răspunsul este nu — sală de conferințe, stand de prezentare, hol de hotel, cameră de control — 3840 Hz este deja mai mult decât suficient. La 3840 Hz, ciclul de scanare se finalizează de 3,840 de ori pe secundă. Ochiul uman nu poate percepe pâlpâirea peste aproximativ 200 Hz. Cumperi un spațiu liber pe care nu-l vei folosi niciodată.
Dacă răspunsul este da — studio de difuzare, volum de producție virtual, orice mediu cu camere video profesionale — 3840 Hz este minimul. La 1920 Hz, o cameră care filmează la 1/100 s sau 1/250 s va capta linii de scanare vizibile. La 3840 Hz, acest artefact dispare la majoritatea camerelor de difuzare. Pentru filmări de mare viteză sau medii de producție virtuală în care peretele ESTE fundalul filmat, 7680 Hz cu un lanț de procesoare Novastar sau Colorlight de înaltă performanță corespunzător este valoarea de bază practică de verificat în cotație.
Setați un DSLR la o viteză a obturatorului de 1/1000s. Îndreptați-l spre afișajul afișat. Dacă vedeți benzi orizontale sau linii întunecate care rulează, rata de reîmprospătare reală este mai mică decât cea anunțată. Am prins trei furnizori în acest test. O etichetă „3840Hz” pe o ofertă nu înseamnă nimic până când nu o vedeți printr-un obiectiv.
Luminozitatea — Capcana specificațiilor pentru interior
LED-urile de interior nu au nevoie de 2,000 de niți. Prea multe cereri de propuneri (RFP) copiază specificațiile de luminozitate exterioară în proiecte de interior, deoarece „cu cât mai mare, cu atât mai bine”. O luminozitate mai mare într-o cameră slab luminată provoacă oboseala ochilor, crește consumul de energie și scurtează durata de viață a LED-urilor din cauza stresului termic.
Adaptați luminozitatea la lumina ambientală:
Raportul de contrast și acuratețea culorii
Aceste două specificații diferențiază un perete care pare scump de unul care chiar funcționează la fel.
| Spec | Minim acceptabil | Recomandat | Premium / Difuzare |
|---|---|---|---|
| Raport de contrast | 3,000:1 | 5,000:1 – 10,000:1 | 100,000:1 (MIP) |
| Precizia culorii (ΔE) | ≤ 3 | ≤ 1 | ≤ 0.5 |
| Adâncime în tonuri de gri | 12-bit | 14-bit | 16 biți (HDR) |
| Unghi de vizualizare | Pentru suprafețe de până la | Pentru suprafețe de până la | 170 ° + |
Pentru o sală de ședințe comercială standard — P1.5 sau P1.8, 3840Hz, 800 niți, contrast 5000:1, ΔE ≤ 1 — acestea nu sunt specificații exotice. Sunt ceea ce ar trebui să ofere un perete cu pas fin de calitate în 2026. Dacă oferta unui furnizor este semnificativ sub prețul pieței, verificați mai întâi aceste patru cifre. Aproape întotdeauna acestea sunt cele care iau măsuri.
Infografic cu 4 specificații cheie — rată de reîmprospătare / luminozitate / contrast / culoare — pictograme + intervale țintă
Cât ar trebui să coste de fapt un perete LED cu pitch fin în 2026?
Iată întrebarea pe care și-o pune orice cumpărător și pe care majoritatea furnizorilor o iau în considerare. Permiteți-mi să vă ofer cifre reale - nu intervale atât de largi încât să fie inutile, ci prețuri de referință directe din fabrică, bazate pe ceea ce producem și cotăm zilnic.
Preț de referință pentru hardware (Factory-Direct, T3 2026)
| Smoală | Tehnologia | Aplicație tipică | Interval de preț (USD/m²) |
|---|---|---|---|
| P0.9 | COB | Transmisie, vicepreședinte, sală de consiliu premium | 2,250–2,500 USD |
| P1.2 | COB | Sală de control, sală de consiliu, muzeu | 1,570–1,870 USD |
| P1.5 | COB | Sală de consiliu, muzeu, comerț cu amănuntul | 1,390–1,695 USD |
| P1.25 SMD | SMD (Bloc 1000×500) | Pereți interiori sensibili la costuri | 1,825–2,035 USD |
| P2.5 | SMD (Bloc 1000×500) | Format mare pentru interior, DOOH, scenografie | ≈860 USD |
Acestea sunt doar hardware, direct din fabrică, EXW Shenzhen, doar panouri (module + dulap). Lățimea de bandă pentru COB este configurația: capăt inferior ≈ 600 cd/m² la 3,840 Hz; capăt superior ≈ 1,000 cd/m² la 7,680 Hz. Ofertele reale variază ±10–15%. MIP la P0.9 este cotat separat. Transportul, taxele vamale, instalarea și procesoarele nu sunt incluse - iar aceste elemente contează.
Cei 40% invizibili
În majoritatea proiectelor, elementele de mai jos adaugă 35-60% la costul hardware-ului. Dacă bugetul dvs. include doar panouri pe metru pătrat, vă confruntați cu un deficit.
- Controler video (NovaStar MCTRL4K sau echivalent): 800–2,500 USD
- Carduri de trimitere + carduri de primire: calculate per dulap
- Buget ~8–12% din costul hardware-ului pentru procesare de nivel profesional
- Cadru de montare pe perete sau structură de podea
- 80–200 USD/m², în funcție de complexitate
- Structuri personalizate pentru pereți curbați sau neregulați: adăugați 30–50%
- Echipă profesionistă: 3–7 zile la fața locului
- Calibrare la ΔE ≤ 1: necesită tehnician calificat + software
- Buget 300–800 USD/m² pentru instalare la cheie
- Module de rezervă: 3–5% din totalul modulelor, păstrate la fața locului sau în regiune
- Transport: variază în funcție de regiune și volum (transport maritim din Shenzhen)
- Cabluri, conectori, unelte: ~200–500 USD la nivel de proiect
Un perete COB P15 de 5m × 3m (1.5m²) pentru o cameră de control se descompune aproximativ astfel: panouri la ~1,540 USD/m² (mijlocul benzii EXW) = 23,100 USD . Procesarea semnalului + structură de montare + cablare = 6,000 USD. Instalare profesională + calibrare la fața locului = 6,000 USD. Module de rezervă (5%) ≈ 1,155 USD. Total la cheie: ~36,255 USD — cu aproximativ 57% peste prețul panoului, dacă se încarcă structura și manopera. Acum se ia în considerare 5 ani de electricitate la 16 ore/zi (~4,200 USD) și întreținerea estimată (~2,000 USD în înlocuiri de rezervă). Cost total de proprietate pe 5 ani: ~42,500 USD. Cotația pentru hardware este prima cifră, nu ultima.
Înainte de a semna — 7 verificări tehnice pentru a verifica orice furnizor
Ai stabilit prezentarea, tehnologia, factorul de formă și specificațiile tehnice. Ai trei oferte pe birou. Prețurile diferă cu 30%. Fișele tehnice arată aproape identic. Acum ce urmează?
Aici majoritatea integratorilor se bazează pe instinct sau pe relații de vânzări. Nu faceți asta. Folosiți această listă de verificare. Fiecare element de pe ea este ceva ce am văzut că a mers prost într-un proiect în care cumpărătorul a avut încredere în cotație și a sărit peste verificare.
-
Ce marcă, serie și tip de cablu sunt LED-urile?Cipul LED este cea mai scumpă componentă a ecranului. Întrebați despre marca (Nationstar, Kinglight, Nichia), seria specifică și dacă firele de legătură sunt din aur sau cupru. LED-urile cu fir de aur durează cu 30-40% mai mult. Firul de cupru este mai ieftin, dar se oxidează mai repede. Două panouri P1.5 cu „LED-uri Nationstar” pot avea o diferență de cost de 60-80%, în funcție de nivelul cipului din interior.
-
Ce model de circuit integrat de driver? Acceptă PWM?Circuitul integrat al driverului controlează modul în care se comportă fiecare pixel. Un circuit integrat de calitate cu PWM (modulație a lățimii impulsurilor) oferă o gamă de gri fluidă și rate de reîmprospătare stabile. Circuitele integrate ieftine, fără PWM, provoacă artefacte de bandă și pâlpâire la luminozitate scăzută. Solicitați numărul modelului circuitului integrat. Dacă furnizorul nu îl poate numi, înseamnă că nu l-a specificat.
-
Câte straturi de PCB? Arată-mi o fotografie în secțiune transversală.PCB-urile cu 2 straturi costă mai puțin, dar se încălzesc mai mult și se deformează în timp. 4 straturi este minimul pentru un pas fin. 6 straturi adaugă stabilitate termică pentru medii funcționale 24/7. O placă cu 2 straturi într-o carcasă P1.2 se va defecta în 18 luni de funcționare continuă. Am înlocuit suficiente dintre ele ca să știu.
-
Ce marcă de sursă de alimentare? Are PFC? Arată-mi certificatul CE / numărul modelului.Sursa de alimentare este cel mai frecvent punct de defecțiune al oricărui perete LED. Mean Well este standardul de aur al industriei. O sursă de alimentare fără PFC (corecție a factorului de putere) costă cu 45-80% mai puțin - și generează mai multă căldură, consumă mai mult curent și se defectează de 3-5 ori mai des. Solicitați numărul exact al modelului și documentația CE pentru sursa respectivă - verificați dacă certificatul corespunde cu modelul din ofertă.
-
Care este toleranța de prelucrare a dulapului?Dulapurile din aluminiu turnat sub presiune ar trebui să respecte o toleranță de ±0.1 mm. Dacă dulapurile nu se aliniază perfect, veți obține îmbinări vizibile între panouri - exact problema pe care ar trebui să o rezolve frezarea fină. Întrebați prin câte treceri CNC trece fiecare dulap și care sunt specificațiile de toleranță.
-
Arată-mi un raport de calibrare din fabrică — Delta E per modul.Un perete P1.2 fără o calibrare corectă arată mai rău decât un P2.5 calibrat. Solicitați măsurători Delta E per modul de la fabrică. Dacă furnizorul calibrează la nivel de modul (nu doar la nivel de dulap), peretele va arăta uniform de la o margine la alta. Dacă calibrează doar la nivel de dulap, așteptați-vă la schimbări vizibile de culoare între dulapuri după 6 luni de cicluri termice.
-
Unde aveți în stoc piesele de schimb? Care este timpul de răspuns garantat?O garanție de 5 ani cu piese expediate din Shenzhen înseamnă 2-4 săptămâni de nefuncționare pentru fiecare defecțiune. O garanție de 3 ani cu piese stocate în regiune înseamnă înlocuire a doua zi. Pentru o cameră de control disponibilă 24/7, această diferență este esențială. Solicitați locația stocului de piese de schimb, nu doar durata garanției.
Dacă un furnizor nu poate răspunde la toate cele șapte întrebări cu numere de model specifice și referințe la certificate — nu cu limbaj de marketing, nu cu „aveți încredere în noi” — atunci pleacă. Lucrez în domeniul producției de 19 ani. Pot răspunde la toate cele șapte întrebări pentru produsele noastre în mai puțin de 60 de secunde. La fel și orice producător real.
3 întrebări care îi separă pe producători de comercianți
Un producător poate răspunde imediat la toate trei. Un comerciant va evita, va întârzia sau va oferi răspunsuri vagi. Diferența contează deoarece atunci când ceva cedează la fața locului în luna 14 - și ceva se întâmplă întotdeauna - aveți nevoie de inginerul care l-a construit, nu de agentul de vânzări care a transmis comanda.
7 pictograme într-o grilă — listă de verificare vizuală pentru verificarea furnizorului
Spuneți-ne cazul dumneavoastră de utilizare, dimensiunile camerei și distanța de vizualizare. Vă vom recomanda pasul, tehnologia și factorul de formă potrivite — cu prețuri reale. 19 ani de inginerie LED. Fără incertitudini.
Solicitați o mostră de evaluare COB sau MIP. Testați luminozitatea, uniformitatea culorii și rata de reîmprospătare cu propriul echipament. Hardware-ul este expediat în termen de 5 zile lucrătoare.