- → Distanță minimă (m) = pasul dintre pixeli (mm)
- → Interval confortabil = înălțime × 2 până la × 3
- → Aceasta este cea mai importantă variabilă
- → COB/MIP lumină ambientală peste 400 lux
- → SMD fin pentru spații interioare controlate
- → Contrast COB: 8,000:1 față de SMD 3,000:1
- → P1.2 are cu 56% mai multe LED-uri/m² decât P1.5
- → Modernizare P1.5 → P1.2 = +30–50% cost dulap
- → Dacă se califică două pitch-uri, alegeți-l pe cel mai grosier
Așteptați - Puneți aceste întrebări mai întâi
Când un client întreabă „ar trebui să mergem cu P1.2 sau P1.5?”, majoritatea integratorilor răspund direct la întrebare. Aceasta este o mișcare greșită.
Distanța dintre pixeli este o ieșire, nu o intrare. Punctul de plecare corect este întotdeauna aceleași trei întrebări: La ce distanță va sta publicul față de ecran? Ce conținut va fi afișat? Care este bugetul disponibil în raport cu suprafața ecranului? Răspundeți la aceste trei întrebări, iar distanța dintre pixeli se selectează singură.
Dezbaterea P1.2 vs. P1.5 este reală — dar contează doar după ce ați stabilit geometria de vizualizare. Un ecran P1.5 privit de la 4 metri oferă o rezoluție percepută mai mare decât un ecran P1.2 privit de la 2 metri, deoarece la 2 metri privitorul se află în distanța minimă confortabilă de vizualizare pentru oricare dintre înclinări. Aceeași logică se aplică și la celălalt capăt: un ecran LED P2.0 sau P2.5 specificat corect pentru o distanță de vizualizare de peste 10 m va depăși performanța unui ecran P1.5 care a fost supradimensionat pentru același spațiu și, prin urmare, subestimat.
Greșeala în a realiza această secvență este motivul pentru care proiectele ajung să fie supra-specificate și cu buget supradimensionat sau sub-specificate, cu o structură de pixeli vizibilă pe care clientul o dă vina pe integrator.
Acest ghid prezintă decizia în ordinea corectă: distanța mai întâi, rezoluția a doua, mediul înconjurător a treia, bugetul ultimul.
Două formule. Folosește-le pe amândouă.
Prima este regula distanței minime — rapidă și fiabilă pentru conversațiile cu clienții:
Distanța minimă de vizualizare (m) = Pasul dintre pixeli (mm) × 1
P1.5 înseamnă minim 1.5 m. P2.5 înseamnă minim 2.5 m. La această distanță, pixelii individuali sunt vizibili din punct de vedere tehnic la o inspecție atentă, dar imaginea se citește ca fiind acceptabilă pentru majoritatea tipurilor de conținut.
Al doilea este raza de vizualizare confortabilă — ceea ce proiectați de fapt în jurul:
Distanță de vizualizare confortabilă (m) = Pasul dintre pixeli (mm) × 2 până la × 3
Folosește ×2 pentru conținut static, bogat în detalii — tablouri de bord cu date, prezentări cu text bogat, monitorizare a camerei de control . Folosește ×3 pentru video, grafică animată și materiale audio-video generale, unde structura minoră a pixelilor este mai puțin perceptibilă.
Aceste două formule împreună vă oferă un prag minim și un interval țintă — ceea ce necesită planificarea proiectului.
Lumina ambientală se măsoară în lux. Luminozitatea afișajului se măsoară în niți (cd/m²).
| Pixel Pitch | Distanță minimă (×1) | Interval recomandat (×2–×3) | Aplicație tipică |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 0.9m | 1.8m - 2.7m | Studiourile VP/XR, difuzare |
| P1.2 | 1.2m | 2.4m - 3.6m | Camere de control, săli de consiliu |
| P1.5 | 1.5m | 3.0m - 4.5m | Săli de conferințe, holuri |
| P1.8 | 1.8m | 3.6m - 5.4m | Săli de training, showroom-uri |
| P2.0 | 2.0m | 4.0m - 6.0m | Auditorii, holuri mari |
| P2.5 | 2.5m | 5.0m - 7.5m | Auditorii mari, atriuri |
Aceste numere presupun o iluminare interioară controlată. În medii cu lumină ambientală puternică - holuri iluminate natural, etaje comerciale - claritatea percepută scade, iar distanța minimă se apropie efectiv. Această interacțiune este tratată în Secțiunea 04.
Distanța dintre pixeli vs. dimensiunea ecranului vs. rezoluție
Distanța dintre pixeli determină câți pixeli se potrivesc într-o anumită zonă a ecranului. Pentru orice dimensiune fixă a ecranului, modificarea distanției dintre pixeli modifică rezoluția nativă - iar acest lucru are implicații directe asupra sursei semnalului, producției de conținut și așteptărilor clienților.
Formula:
Pixeli orizontali = Lățimea ecranului (mm) / Distanța dintre pixeli (mm)
Pixeli verticali = Înălțimea ecranului (mm) / Distanța dintre pixeli (mm)
Pentru un ecran de 6 m × 3.375 m (standard 16:9)
| Pixel Pitch | Orizontală × Verticală | Rezoluția nativă | Echivalentă cu |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 6667 3750 × | ~25MP | Mult peste 4K |
| P1.2 | 5000 2813 × | ~14MP | Peste 4K |
| P1.5 | 4000 2250 × | ~9MP | Clasa 4K |
| P1.8 | 3333 1875 × | ~6MP | Între 2K și 4K |
| P2.0 | 3000 1688 × | ~5MP | Puțin peste 2K |
| P2.5 | 2400 1350 × | ~3.2MP | Sub 2K |
Pentru o sală de ședințe mai mică — 4m × 2.25m (16:9)
| Pixel Pitch | Orizontală × Verticală | Rezoluția nativă | Echivalentă cu |
|---|---|---|---|
| P1.2 | 3333 1875 × | ~6MP | Între 2K și 4K |
| P1.5 | 2667 1500 × | ~4MP | Aproape de 4K |
| P1.8 | 2222 1250 × | ~2.8MP | Peste 2K |
| P2.0 | 2000 1125 × | ~2.25MP | Puțin peste 2K |
Întrebarea critică: ce sursă de semnal alimentează de fapt clientul peretele?
În majoritatea instalațiilor AV corporative, răspunsul este un laptop, un player media sau un sistem de videoconferință — toate cu ieșire la 1080p sau 4K în cel mai bun caz. Un perete P1.2 de 6×3.375 m are o rezoluție nativă de aproximativ 5000×2813, care depășește 4K. Upscaling-ul unei surse 4K pentru a umple acea pânză funcționează — dar înseamnă că densitatea suplimentară de pixeli pentru care ați plătit nu este utilizată pe deplin.
Acesta nu este un argument împotriva P1.2. Este un argument pentru a înțelege ce cumpărați de fapt. În proiectele noastre din Los Angeles — pereți COB Pro P1.2 cu dimensiuni cuprinse între 4×3m și 6×2m — decizia privind densitatea pixelilor a fost determinată de distanța de vizualizare, cerințele de precizie a conținutului și necesitatea unei rezoluții native apropiate de 2K pentru publicitatea comercială de înaltă definiție. La aceste distanțe, P1.2 oferă o redare a textului vizibil mai clară și detalii ale imaginii mai fine decât P1.5, indiferent de ceea ce indică aritmetica rezoluției.
Dimensiunea ecranului setează pânza. Distanța în pixeli setează numărul de pixeli. Sursa semnalului determină cât din acel număr de pixeli este utilizat. Aliniați toate trei înainte de specificare.
Lumina ambientală, luminozitatea și interacțiunea dintre distanța dintre pixeli și mediul înconjurător
Distanța dintre pixeli atrage cea mai mare atenție în discuțiile despre specificații. Lumina ambientală rareori o face. Acest lucru este invers pentru o parte semnificativă a instalațiilor din lumea reală.
Iată realitatea practică: un ecran COB P1.5 într-o cameră bine controlată, la o lumină ambientală de 200 lux, va oferi o calitate a imaginii percepute mai clară decât un ecran SMD P1.2 într-un hol luminat natural, la 800 lux. Diferența de pitch a pixelilor este reală - diferența de mediu este mai mare.
De ce contează tehnologia de încapsulare aici
Încapsularea COB și MIP acoperă întreaga suprafață a modulului cu un strat continuu de rășină sau epoxid, eliminând golurile expuse dintre pixeli care caracterizează construcția SMD. Aceste goluri reflectă lumina ambientală direct înapoi către privitor, reducând contrastul și estompând imaginea. În condiții de lumină ambientală puternică, afișajele SMD necesită o luminozitate semnificativ mai mare pentru a compensa - ceea ce accelerează degradarea LED-urilor și crește consumul de energie.
Pentru ecranele COB, suprafața de rășină neagră absoarbe lumina ambientală în loc să o reflecte. Acesta este motivul pentru care panourile COB specifică de obicei rapoarte de contrast de 8,000:1 până la 12,000:1 în lumină ambientală, comparativ cu 3,000:1 până la 5,000:1 pentru panourile SMD echivalente în același mediu. Această diferență este perceptibilă la distanțe normale de vizualizare.
Cerințe de luminozitate în funcție de mediu
Lumină ambientală în lux. Luminozitatea afișajului în niți (cd/m²).
| Mediu inconjurator | Lumina ambientala (lux) | Luminozitate recomandată | Gamă de pas compatibilă |
|---|---|---|---|
| Studio de emisie / vicepreședinte | 800-1200 | 800–1200 de nit | P0.9 – P1.5 COB/MIP |
| Camera de control | 300-500 | 400–600 de nit | P1.2 - P1.5 |
| Sală de conferințe (controlată) | 200-400 | 300–500 de nit | P1.2 - P2.0 |
| Hol corporativ (cu iluminare naturală) | 500-1000 | 600–1000 de nit | P1.5 - P2.5 |
| Spațiu comercial (mixt) | 600-1200 | 800–1500 de nit | P1.8 - P2.5 |
| Camera de antrenament | 300-500 | 300–500 de nit | P1.5 - P2.5 |
De obicei, afișajele LED funcționează la 30-50% din luminozitatea maximă în timpul funcționării zilnice pentru a prelungi durata de viață a ecranului. Confirmați că luminozitatea nominală a afișajului la 50% din puterea de ieșire îndeplinește în continuare cerințele de mediu - nu doar specificațiile de vârf.
În proiectul nostru canadian — seria Brick P1.5 de 65 m², montat pe tavan — clientul a solicitat conținut captivant 4K, cu privitori privind în sus la mică distanță. Înălțimea tavanului a plasat ecranul în raza de vizualizare confortabilă pentru P1.5 (3.0 m–4.5 m). Cu o suprafață de 65 m², P1.5 oferă o rezoluție nativă mult peste clasa 4K, ceea ce face ca P1.2 să fie inutil atât din punct de vedere al rezoluției, cât și al costului.
Pentru instalațiile de tavan, în general: P1.5 este limita practică de pas fin pentru majoritatea spațiilor. Excepție fac mediile imersive cu tavan jos, unde privitorul este intenționat aproape de suprafață.
Diferența reală de cost între P1.2, P1.5, P2.0 și P2.5
Distanța dintre pixeli afectează costul în două moduri: prețul inițial al dulapului și costul de întreținere pe termen lung. Ambele se adaptează odată cu densitatea pixelilor. Niciuna dintre relații nu este liniară.
De ce un ton mai fin costă mai mult
Un pas mai mic între pixeli înseamnă mai multe LED-uri pe metru pătrat. Un panou P1.2 conține aproximativ 69,444 pixeli/m², comparativ cu 44,444 pentru P1.5 și 25,000 pentru P2.0. Aceasta reprezintă o creștere de 56% a numărului de LED-uri de la P1.5 la P1.2 și o creștere de 178% de la P2.0 la P1.2. Mai multe LED-uri înseamnă costuri mai mari ale componentelor, toleranțe de fabricație mai stricte, rate de randament mai mici și circuite de drivere mai complexe - toate acestea se reflectă în prețul carcasei.
Indicele costului relativ (P2.0 = 1.0)
| Pixel Pitch | Densitatea pixelilor (pixeli/m²) | Costul relativ al dulapului | Cost relativ de întreținere |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 123,457 | 3.5× – 4.5× | Înalt |
| P1.2 | 69,444 | 2.0× – 2.5× | Mediu-Înalt |
| P1.5 | 44,444 | 1.4× – 1.7× | Mediu |
| P1.8 | 30,864 | 1.2× – 1.4× | Mediu-Scăzut |
| P2.0 | 25,000 | 1.0× (valoarea inițială) | Scăzut |
| P2.5 | 16,000 | 0.75× – 0.85× | Scăzut |
Indicii relativi pentru planificarea bugetului. Prețul real variază în funcție de tipul de încapsulare, construcția dulapului și volumul comenzii.
Întrebarea despre costul actualizării
Un client obișnuit întreabă: „Cu cât mai mult costă trecerea de la P1.5 la P1.2?” Pentru o instalație tipică de 20 m², trecerea de la P1.5 la P1.2 reprezintă cu aproximativ 30-50% mai mult doar din costul dulapului, înainte de orice modificări ale suportului structural sau ale cerințelor controlerului. Pentru o instalație de 65 m² - proiectul nostru canadian de tavan - acest delta devine o linie bugetară semnificativă. În acel proiect, P1.5 a fost selectat nu ca un compromis, ci ca o decizie proiectată: rezoluția nativă la acea scară depășea deja 4K, iar geometria de vizualizare a confirmat selecția de înclinare.
Costurile de întreținere se scalează în funcție de numărul de pixeli
Fiecare LED este un potențial punct de defecțiune. Un panou P1.2 are cu 56% mai multe puncte de defecțiune pe m² decât un panou P1.5. Pentru instalațiile fixe cu acces frontal pentru întreținere, acest lucru este gestionabil. Pentru instalațiile montate pe tavan sau doar cu acces din spate, fiecare eveniment de întreținere implică costuri mai mari cu forța de muncă - ceea ce înseamnă că diferența pe termen lung a costului total de proprietate dintre P1.2 și P1.5 este mai mare decât sugerează delta de preț a dulapului.
P2.0 și P2.5 pe piețe sensibile la buget
Ecranele LED P2.0 și P2.5 ocupă o poziție distinctă pe care discuțiile subtile o trec adesea cu vederea. Pe piețele din Asia de Sud-Est, Orientul Mijlociu, Africa și America Latină - unde costurile forței de muncă sunt mai mici, iar bugetele proiectelor sunt mai constrânse - modulele SMD P2.0 și P2.5 combinate cu structuri de montare fără ramă și sudură reprezintă metoda dominantă de instalare pentru afișajele fixe de interior. Aceasta nu este o abordare de compromis. Este o soluție proiectată corect pentru medii în care distanțele de vizualizare depășesc 6 m, cerințele de conținut sunt text și video standard, iar service-ul pe termen lung este asigurat de forța de muncă locală.
Aspectele economice sunt determinate de volumul de producție. Modulele SMD P2.0 și P2.5 sunt produse la scară largă pentru piața internă de volum mare a Chinei - biserici, școli, clădiri guvernamentale, centre comunitare. Acest volum de producție menține prețurile modulelor scăzute și lanțurile de aprovizionare fiabile.
Acolo unde distanța de vizionare este confortabilă pentru P1.5, actualizarea la P1.2 oferă randamente vizuale din ce în ce mai mici, crescând în același timp atât cheltuielile inițiale, cât și expunerea la întreținere pe termen lung. Actualizați la P1.2 atunci când geometria o impune - nu ca opțiune premium implicită. Iar acolo unde distanța de vizionare, tipul de conținut și bugetul indică toate spre P2.0 sau P2.5, specificați în mod corespunzător, fără a trata acest lucru ca un downgrade.
Potrivirea distanțelor dintre pixeli cu aplicația: 12 scenarii
Cum se citește acest tabel: începeți cu distanța de vizionare. Dacă poziția tipică a publicului se încadrează în intervalul recomandat pentru o anumită înălțime a ecranului, acea înălțime a ecranului este calificată din punct de vedere tehnic. Verificați lumina ambientală - dacă mediul este cu lux ridicat, treceți la COB sau MIP, indiferent de înălțime. Apoi, aplicați sensibilitatea bugetului: dacă două opțiuni de înălțime a ecranului sunt ambele calificate din punct de vedere tehnic, înălțimea mai grosieră este alegerea inginerească corectă, cu excepția cazului în care conținutul specific sau cerințele clientului justifică opțiunea mai bună.
| Aplicatii | Distanța de vizualizare tipică | Lumină ambientală | Pas recomandat | Ecran minim pentru 2K | notițe |
|---|---|---|---|---|---|
| Vicepreședinte / XR studio | 1.5m - 3m | 800-1200 lux | P0.9 – P1.2 COB | 1.8 m × 1.0 m | Reîmprospătare ≥7680Hz pentru captura de imagine |
| Studio de difuzare | 2m - 4m | 600-1000 lux | P1.2 – P1.5 COB | 2.4 m × 1.35 m | Acuratețea culorilor este critică; numai COB/MIP |
| Camera de control | 2m - 4m | 300-500 lux | P1.2 - P1.5 | 2.4 m × 1.35 m | Funcționare 24/7; acces frontal preferat |
| Sală de consiliu / executiv | 2.5m - 4m | 200-400 lux | P1.2 - P1.5 | 2.4 m × 1.35 m | Înlocuirea frecventă a pereților video LCD |
| Sală de conferință | 3m - 5m | 200-400 lux | P1.5 - P1.8 | 3.0 m × 1.69 m | P1.5 suficient pentru majoritatea AV corporative |
| Camera de antrenament | 3m - 6m | 300-500 lux | P1.5 - P2.0 | 3.0 m × 1.69 m | Public numeros, distanțe variate pe locuri |
| Showroom de vânzare cu amănuntul | 2m - 5m | 600-1200 lux | P1.8 - P2.5 | - | Prioritate de luminozitate față de densitatea pixelilor |
| Lobby corporativ | 4m - 8m | 500-1000 lux | P2.0 - P2.5 | - | Lumină ambientală puternică; avantaj COB semnificativ |
| Auditoriu | 6m - 15m | 100-300 lux | P2.0 - P2.5 | 4.0 m × 2.25 m | Vizualizarea selecției distanței de deplasare |
| Casa de cult | 8m - 20m | 200-500 lux | P2.0 - P2.5 | - | Text și video; SMD viabil; modul comun pe perete |
| Instalare tavan | În funcție de înălțimea tavanului | controlată | P1.5 - P2.0 | - | Accesul pentru întreținere este principala constrângere |
| Închiriere pentru evenimente / turism | 4m - 12m | Variabil | P2.0 - P3.9 | - | Prioritate la greutate și viteză de configurare |
În situațiile în care unii spectatori se află la 2 m, iar alții la 6 m, în aceeași cameră: proiectați pentru cel mai apropiat spectator - acesta va vedea mai întâi structura pixelilor. Un perete P1.5 care funcționează pentru un spectator din primul rând, la 2.5 m, va funcționa întotdeauna pentru un spectator din ultimul rând, la 6 m. Inversa nu este valabilă.
Patru proiecte, patru decizii
Fiecare proiect ilustrează o logică decizională diferită — uneori justificând o specificație premium, alteori confirmând de ce o definiție mai grosieră a fost decizia corectă.


O companie de producție video profesională. Suprafață totală 33m², COB Pro P0.9, configurație direct-corner. Știau exact ce au specificat.
- Distanță de vizualizare sub 1 m la cea mai apropiată poziție
- P0.9 a fost opțiunea minim adecvată din punct de vedere tehnic
- COB necesar pentru rezistența la solicitări mecanice la colț
- Rezultat: conținut captivant, fără structură de pixeli vizibilă
Afișe publicitare comerciale în medii orientate spre public, cu dimensiuni cuprinse între 4×3 m și 6×2 m. Publicul larg se poate apropia și atinge suprafața.
- Rezoluție nativă aproape de 2K pentru conținut comercial HD
- Risc de contact cu publicul → singura opțiune viabilă pentru COB
- P1.5 ar fi fost vizibil mai moale de la mică distanță
- Rezultat: Durabil, rezoluție aproape de 2K, raport de aspect multiplu
Instalație de tavan de format mare, experiență 4K captivantă, privitori privind în sus de la mică distanță.
- 65m² P1.5 depășește rezoluția nativă 4K
- P1.2 ar fi avut costuri suplimentare fără beneficii vizuale.
- Punctul bugetar corect a fost menținut, cerința de 4K fiind menținută
- Rezultat: 4K la prețul corect — nu un compromis
Două ecrane care flanchează scena, 48 m² în total. SMD standard, instalare directă a modulelor pe perete, fără dulapuri.
- Distanță de vizualizare de 12 m (mult peste pragul P2.5)
- SMD fin pentru un mediu bisericesc de 200–400 lux
- COB ar fi fost un cost nejustificat la 12 milioane.
- Rezultat: Text și video clare la un preț cu 30% mai mic decât costul dulapului
Trimiteți-ne dimensiunile camerei, distanța de vizibilitate și aplicația. Vom confirma amplasarea și vă vom oferi o ofertă în termen de o zi lucrătoare.