ACASĂ > bloguri > COB VS MIP VS SMD: Ce tehnologie de ambalare LED este potrivită pentru proiectul tău din 2026?

bloguri

Actualizat la 28 septembrie 2026

COB VS MIP VS SMD: Ce tehnologie de ambalare LED este potrivită pentru proiectul tău din 2026?

După ISLE 2026, SMD a ieșit efectiv din competiția cu diode fine. Adevărata întrebare este Micro COB vs MIP - iar răspunsul depinde de aplicația dvs., nu doar de fișa tehnică. Bazat pe peste 300 de proiecte din 55 de țări.

DV

Echipa de inginerie DOIT VISION

15 ingineri principali · Shenzhen, China Ultima recenzie:

28 Septembrie, 2026

După ISLE 2026, SMD a ieșit efectiv din competiția cu diode fine. Adevărata întrebare este Micro COB vs MIP - iar răspunsul depinde de aplicația dvs., nu doar de fișa tehnică. Bazat pe peste 300 de proiecte din 55 de țări.

Intrebari cu cheie
  • SMD nu mai poate concura cu frecvențe fine sub ~P2.0. După ISLE 2026, COB și MIP sunt rutele viabile pentru pereții interiori cu vedere apropiată.
  • Alegeți după aplicație, nu după o singură linie de specificații. COB prezintă durabilitate și suprafață etanșă; MIP prezintă reparabilitate și uniformitate a culorii.
  • Benzile exclusive pentru paneluri din 2026 (EXW Shenzhen): P1.5 COB 1,390–1,695 USD/m²; P1.2 COB 1,570–1,870 USD/m²; P0.9 COB 2,250–2,500 USD/m². Controlerele, structura și instalarea adaugă de obicei 20–40%.
  • COB Pro este certificat CE, EMC și RoHS. Confirmați modelele de certificate pentru jurisdicția dumneavoastră înainte de a bloca o ofertă.
Răspuns rapid — Matricea decizională 2026
Alegeți Micro COB
  • → Camere de control și centre de comandă
  • → Săli de consiliu corporative, P1.2–P2.0
  • → Funcționare 24/7, necesită IP54
  • → Muzeu / comerț cu amănuntul de lux, P0.7–P1.2
  • → Buget restricționat vs. MIP
Alegeți MIP
  • → Studio de emisie / Vicepreședinte / XR
  • → Necesar 7,680 Hz + HDR10 / BT.2020
  • → Închirieri și evenimente, P1.2–P2.5
  • → Reparații la nivel de pixel în câmp critice
  • → Bugetul permite o primă de 30–50% față de COB
Rămâi la SMD
  • → Publicitate exterioară, P3–P10
  • → Distanță minimă de vizualizare > 3 m
  • → Semnalistică temporară pentru evenimente
  • → P2.5+ pentru interior, sensibil la costuri
01 — Schimbarea industriei din 2026

Ce a decis ISLE 2026

Majoritatea comparațiilor online COB vs SMD vs MIP au fost scrise când SMD era încă un concurent serios pentru instalațiile cu pas fin. Acest context a dispărut. După ISLE 2026, industria a ajuns la un consens clar: SMD nu mai este arhitectura recomandată pentru nicio instalație de interior cu pas fin la P2.0 sau mai mică.

Fiecare producător important de afișaje LED - Unilumin, Leyard, Absen și noile mărci Shenzhen - și-a dedicat spațiul premium exclusiv produselor COB și MIP. Panourile SMD sub P1.5 au lipsit în mod evident de la prezentările emblematice.

Consensul industriei ISLE 2026: COB și MIP sunt acum cele două rute tehnice principale. Rolul SMD este din ce în ce mai limitat la P1.8 și peste, publicitate exterioară și semnalizare entry-level sensibilă la costuri. Produsele cu pitch de pixel P0.9 și P0.7 - realizabile doar cu COB sau MIP - au intrat în viabilitate comercială în 2026.

Adevărata decizie în 2026 este între Micro COB și MIP - două abordări fundamental diferite ale aceleiași provocări inginerești: reducerea dimensiunii pixelilor, menținând în același timp fiabilitatea afișajului pentru mediile care o impun.

Nota inginerului

Acest ghid utilizează date din linia de producție, laboratorul de calibrare și înregistrările de întreținere post-instalare ale DOIT VISION, din peste 300 de proiecte din 55 de țări. Vă scriem pentru a vă ajuta să luați decizia corectă pentru proiectul dumneavoastră - nu pentru a vă vinde un anumit produs.

02 — Cum funcționează fiecare tehnologie

Fizica din spatele performanței

Diferențele dintre COB, SMD, MIP și IMD încep la nivel de cip - înainte ca un singur pixel să fie aprins vreodată. Înțelegerea structurii fizice este cea care face ca diferențele de performanță din aval să fie lizibile.

COB — Chip-on-Board

În ambalajele COB, cipurile LED neacoperite sunt montate direct pe substratul PCB - fără ambalaj individual, fără corp discret al lămpii. Întreaga matrice de cipuri este apoi încapsulată sub un strat continuu de rășină epoxidică, creând o suprafață netedă, sigilată și unificată.

Această schimbare structurală pare incrementală. Consecințele ulterioare sunt substanțiale:

  • Fără perle proeminente pentru a prinde impactul sau a acumula praf
  • Suprafața epoxidică realizează Duritate creion 5H — mai greu decât majoritatea ecranelor de telefon
  • Protecție IP54 ca dotare standard (față de IP33 pentru SMD) fără costuri suplimentare de etanșare
  • Distanțe între pixeli sub P1.0 devin realizabile fizic — cel mai bun COB al nostru este disponibil astăzi la P0.62
  • Consum de energie aproximativ 40% mai mic decât SMD echivalent la același nivel de luminozitate

Ce înseamnă „Micro COB” în 2026? „Micro COB” distinge panourile cu P0.9 și mai mici de COB-urile standard cu P1.2–P1.8. În 2026, veniturile din Micro COB s-au dublat față de anul precedent, determinate de cererea din camera de control și din partea companiilor de echipamente audio-video care înlocuiesc proiectoarele și pereții LCD. Micro COB cu P0.7 a intrat în disponibilitate comercială la ISLE 2026 pentru prima dată.

SMD — Dispozitiv cu montare la suprafață

SMD ambalează fiecare cip LED într-o carcasă discretă de mici dimensiuni — cunoscuta „perlă de lampă” — care este apoi lipită pe PCB. Aceasta a fost implicită în industrie timp de peste două decenii.

Unde SMD eșuează - Fine-Pitch

Sub P2.0, dimensiunea corpului individual al lămpii SMD ocupă o fracțiune tot mai mare din suprafața disponibilă. Sub P1.2, componentele sunt fizic prea mari pentru a încăpea fără a compromite densitatea sau integritatea structurală. COB nu are un astfel de plafon - se livrează în mod obișnuit la P0.7 în prezent. Aceasta este o limită fizică strictă, nu o diferență de calitate a fabricației.

SMD rămâne alegerea corectă pentru publicitatea exterioară P3–P10, semnalizarea interioară sensibilă la costuri P2.5+ și afișajele temporare pentru evenimente unde distanța minimă de vizualizare depășește 3 metri.

MIP — Micro LED în pachet

MIP (Micro LED in Package) utilizează tehnologia de transfer de masă pentru a plasa cipuri Micro LED în capse compatibile cu montarea pe suprafață, combinând capacitatea de rezoluție a COB cu un model de reparabilitate mai apropiat de SMD.

Diferența structurală cheie: fiecare unitate de pixel MIP este transferabilă individual. Spre deosebire de COB, unde o zonă deteriorată necesită înlocuirea la nivel de modul, un afișaj MIP permite schimbarea unităților de pixel pe teren cu instrumentele potrivite.

Piața MIP din 2026 s-a împărțit în două abordări distincte:

MIP la nivel de pachet — Pregătit pentru producția de masă

Continuarea infrastructurii SMT. Ideală pentru P1.2–P3.0. Potrivită pentru afișaje comerciale, producție de evenimente și aplicații pentru consumatori.

  • Interval pixeli: P1.2 – P3.0 ✓
  • Compatibil SMT: Da ✓
  • Starea producției: Comercial 2026 ✓
MIP la nivel de cip — Emergente · 2027–28

Vizează rezoluții sub P0.4. Nu este încă la producție de masă la scară comercială din cauza constrângerilor de cost și randament.

  • Interval pixeli: Sub P0.4 (țintă)
  • Compatibil SMT: Nu — transfer de masă
  • Starea producției: Limitată, 2027–28

IMD — Dispozitiv cu modul integrat

Ambalajele IMD combină caracteristicile SMD și COB, acoperind de la P0.4 la P0.9, cu fiabilitate ridicată și performanțe puternice anti-daune. IMD este relevant în special pentru integratorii care au nevoie de performanțe sub P1.0 la un preț mai accesibil decât COB-ul complet.

03 — Comparație comparativă

Comparația completă a specificațiilor

Specificații din unitățile de producție și înregistrările post-instalare, nu fișe tehnice de marketing.

Specificație COB / Micro COB MIP (2026) SMD IMD
Distanță minimă între pixeliP0.4 (comercial)P0.4 (emergent)P1.2 (limită practică)P0.4 – P0.9
Duritatea suprafețeiepoxidic 5H3H–4H1H–2H (bile expuse)3H–4H
Evaluarea pe IPIP54IP54IP33IP43
Rata de reîmprospătare maximă3,840 Hz standard (7,680 Hz disponibil)Standardul de 7,680 Hz1,920–3,840 Hz3,840Hz
Raport de contrast10,000: 1+10,000: 1+3,000–5,000: 18,000: 1+
Energie vs. SMD~40% mai mic~35% mai micDe bază~30% mai mic
Reparabilitate pe terenSchimbare la nivel de modulNivelul unității de pixel*Mărgele individuale pentru lampăLa nivel de modul
Rată de pixeli morți (12 luni)~0.2/10,000~0.3/10,000~1.8/10,000~0.5/10,000
HDR / culori ampleStandardul BT.709HDR10, BT.2020Standardul BT.709BT.709

Repararea pixelilor MIP necesită unelte specializate și tehnicieni instruiți. Verde = în avans · Chihlimbar = acceptabil · Gri = în urmă.

04 — Specificații cheie de performanță

Numerele care poartă greutate

Când scrieți o specificație tehnică sau o prezentați unui client final, acestea sunt cifrele care contează. Limbajul de marketing este eliminat.

Suprafață
5H
Duritatea creionului (răsină epoxidică COB)
Rezistă la medii cu trafic intens și curățare regulată fără degradare.
Reîmprospăta
7,680Hz
Standardul de difuzare MIP
Necesar pentru filmare profesională în transmisiuni și pentru VP. COB disponibil la cerere.
Contrast
10,000:1
Atât COB, cât și MIP
Semnificativ pentru vizualizarea datelor, randarea aproape neagră și detaliile umbrelor.
Energie
−40%
COB vs SMD
Diferență semnificativă pentru instalațiile de camere de control 24/7 pe un ciclu de viață de 5 ani.
Despre rata de reîmprospătare — Testul camerei

3,840 Hz este pragul minim pentru orice instalație fotografiată sau filmată în mod regulat - săli de ședințe, spații pentru evenimente și medii de difuzare. 7,680 Hz este pragul pentru camerele profesionale în producția de difuzare și virtuală. Sub acest prag, camerele cu rată mare de cadre pe secundă prezintă linii de scanare invizibile cu ochiul liber, dar imediat vizibile la captura de cameră. Efectuați întotdeauna un test al camerei la distanța specificată înainte de semnarea instalării.

05 — Prin aplicație

9 Scenarii: Ce tehnologie se potrivește

Specificațiile luate izolat nu iau decizii. Iată cum se corelează cele patru tehnologii cu aplicațiile la care vor lucra efectiv integratorii AV în 2026.

COB
Centrul de comandă guvernamental
  • Funcționare 24/7, toleranță zero la defecțiuni
  • IP54 pentru mediu etanș la praf
  • Specificații: P1.2–P1.5, 3,840 Hz, IP54
MIP
Volume Broadcast / VP / XR
  • 7,680 Hz pentru captura de imagine
  • Gamă largă HDR10 + BT.2020
  • Specificații: P0.9–P1.5
MIP
Închiriere LED / Evenimente / Scenă
  • Cicluri frecvente de asamblare/dezasamblare
  • Repararea pixelilor la fața locului prin intermediul instrumentelor SMT
  • Pas tipic P1.2–P2.5
COB sau IMD
Sală de consiliu / showroom corporativ
  • Distanță de vizualizare mică (<3 m)
  • Suprafață premium fără sudură
  • Pas tipic P1.2–P1.8
Micro COB
Muzeu / comerț cu amănuntul de lux
  • Pas ultrafin pentru vizualizare de aproape
  • Suprafață premium fără sudură
  • Pas tipic P0.7–P1.2
MIP
Cameră de control / NOC
  • Repararea pixelilor minimizează timpul de nefuncționare
  • Uniformitate excelentă a culorii
  • Pas tipic P0.9–P1.5
SMD sau MIP
Comerț cu amănuntul / semnalizare digitală
  • P2.5–P4 pentru majoritatea aplicațiilor
  • Trafic intens → MIP sau COB/GOB
  • SMD adecvat la standardul de vânzare cu amănuntul P3+
SMD
Panou publicitar exterior
  • Gama standard P4–P10
  • SMD complet matur, cel mai mic cost
  • Rezistență la intemperii datorită carcasei IP
SMD sau IMD
Semnalistică interioară conștientă de buget
  • Gama P2.5–P3.9
  • Cel mai mic cost de intrare SMD
  • IMD pentru sub-P1.5 cu buget limitat
Nu ești sigur ce tehnologie se potrivește proiectului tău?

Echipa noastră de ingineri poate analiza aplicația, mediul și bugetul dumneavoastră într-un apel de 20 de minute.

Solicitați o consultație →
06 — Distanța dintre pixeli și preț

Preț de referință 2026 pe tehnologie

Costul panoului în funcție de tehnologie și pasul dintre pixeli — referință direct din fabrică, EXW Shenzhen, doar panou (module + dulap), din arhiva noastră proprie de oferte. Prețurile OEM și cele de volum diferă.

Pixel Pitch SMD ($/m²) COB ($/m²) MIP ($/m²) Cea mai bună alegere din punct de vedere al raportului calitate-preț
P3.0$720Nu este în rândul nostruNu este în rândul nostruSMD
P2.5$860Nu este în rândul nostruNu este în rândul nostruSMD
P1.51,415–1,530 USD1,390–1,695 USDNu este în rândul nostruSuprapunere — specificațiile decid
P1.2 ★1,825–2,035 USD1,570–1,870 USDNu este în rândul nostruCOB sau SMD (TCO)
P0.9Nu este viabil2,250–2,500 USDCitat (doar P0.9)MIP (avantaj de reparare)
P0.78Nu este viabil4,650–4,800 USDNu este în rândul nostruCOB
P0.62Nu este viabil10,350–10,450 USDNu este în rândul nostruCOB

★ P1.2 este zona de concurență cea mai activă în 2026. COB nu este produs peste P1.875 în linia noastră (COB Pro atinge un maxim de P1.875, COB Beta la P1.86) — P2.5, iar grosierul este teritoriul SMD. MIP este în prezent limitat la P0.9. Costul doar al panoului — adăugați 20-40% pentru sistemul complet (procesor, structură, instalare, transport, punere în funcțiune, piese de schimb). Lățimea de bandă este configurația: capăt inferior = 600 cd/m² la 3,840 Hz, capăt superior = 1,000 cd/m² la 7,680 Hz. Ofertele reale fluctuează ±10-15%. Prețurile SMD sunt pentru dulapul de 1000×500 mm — dulapurile Block mai mici au un preț unitar mai mare.

Încrucișarea prețurilor COB — Punct de date cheie pentru 2026

La P1.2 , costul panourilor COB este egal sau inferior cu cel al SMD echivalent — 1,570–1,870 USD/m² față de 1,825–2,035 USD/m² (prețul SMD este calculat pe o carcasă de 1000×500 mm). Vechea presupunere că „COB este întotdeauna mai scump decât SMD” nu mai este valabilă în această variantă.

O avertizare care merită menționată: la P1.5 cele două benzi se suprapun. COB începe de la o frecvență mai mică (1,390 USD/m² față de 1,415 USD/m²), dar urcă la 1,695 USD/m² odată ce specificați 1,000 niți la 7,680 Hz — peste plafonul SMD de 1,530 USD/m². La P1.5, specificațiile decid factura, nu ambalajul.

07 — Cost total de proprietate pe 5 ani

Costul total de proprietate: cifrele care schimbă decizia

Prețul de achiziție al hardware-ului este o cifră greșită pentru a o compara izolat. Iată două modele de cost total de proprietate (TCO) extrase din date reale ale proiectelor.

Modelul A — Centru de comandă guvernamental de 40 m² (P1.2)

Un integrator de sisteme a evaluat recent COB față de SMD pentru un centru de comandă guvernamental. Costul panourilor SMD a fost cu 18% mai mic inițial. Cu toate acestea, modelând o proiecție de întreținere pe 5 ani, costul total de proprietate al COB a fost cu peste 30% mai mic - în valoare de aproximativ 140,000 USD pe perioada contractului.

Categoria de costSMD (P1.2, 40m²)COB (P1.2, 40m²)MIP (P1.2, 40m²)
Achiziție panou (Anul 0)~ $ 88,000~ $ 120,000~ $ 116,000
Întreținere anuală (în medie, anii 1–5)~12,000 USD/an~3,500 USD/an~2,800 USD/an
Total întreținere pe 5 ani~ $ 60,000~ $ 17,500~ $ 14,000
Estimarea TCO pe 5 ani~ $ 148,000~137,500 USD (–7%)~130,000 USD (–12%)

Model B — Sală de ședințe corporativă de 20 m² (P1.5)

Element de costMicro COBSMD (pas echivalent)
Feronerie (20m², P1.5)$ 38,000- $ 48,000$ 26,000- $ 34,000
Întreținere în anii 1–2$ 200- $ 600$ 800- $ 2,400
Întreținere în anii 3–5$ 400- $ 1,200$ 2,400- $ 6,000
Energie (5 ani, 12 ore/zi @ 0.12 USD/kWh)$ 3,200- $ 4,800$ 5,200- $ 7,800
Total pe 5 ani$ 45,800- $ 60,600$ 38,400- $ 56,200

Pe baza datelor proiectului DOIT VISION. Energie la un tarif comercial de 0.12 USD/kWh. La o intensitate de funcționare 24/7, COB atinge paritatea în al treilea an.

Cum să prezentați acest lucru clienților finali: nu introduceți diferența de preț pentru hardware. Introduceți numărul pe 5 ani și prezentați prima COB ca pe o reducere a riscului de întreținere. Pentru mediile critice pentru misiune, întrebarea nu este „ne putem permite COB?” - ci „ne putem permite să avem un pixel mort pe un ecran de 400,000 de dolari în al treilea an?”

Obțineți o analiză TCO specifică proiectului

Trimiteți-ne dimensiunea instalației, numărul necesar de pixeli și orele de funcționare — vom calcula costul pe 5 ani pentru dumneavoastră.

Solicitați o analiză a costului total de proprietate →
08 — Ce spun producătorii

Declarații ale industriei de la ISLE 2026

Declarații ale principalilor producători de afișaje LED la și după ISLE 2026, compilate din prezentări publice și comunicări din industrie.

Tehnologia Unilumin

„Pentru Micro in Package, doar câteva companii au realizat producția de masă. Avantajul MiP constă în miniaturizarea ambalajelor, menținând în același timp luminozitatea, consistența culorii și alte caracteristici ale produsului.”

Grupul Leyard

„MiP oferă numeroase avantaje, inclusiv amestecarea ușoară, uniformitate, costuri reduse ale reparațiilor și dificultăți reduse pentru testarea la fața locului. COB poate încapsula doar cipuri cu dimensiuni bilaterale mai mari de 100 μm, în timp ce MiP poate încapsula cipuri cu dimensiuni sub 60 μm.”

Absent

„MIP poate reutiliza echipamentele de producție SMD, ceea ce reduce investițiile mari în active. COB afișează o luminozitate ridicată și un contrast ridicat cu efecte HDR — are avantaje semnificative față de produsele SMD în ceea ce privește stabilitatea afișajului.”

DOIT VISION

„COB este liderul absolut în fiabilitate și stabilitate. MIP la nivel de pachet reprezintă o continuare a capabilităților SMT existente. MiP la nivel de cip și COB vor rămâne pe căi paralele până când tehnologia, costurile de fabricație și echipamentele de producție din industrie vor fi unificate.”

09 — Întrebări de adresat furnizorului dumneavoastră

Evaluarea furnizorilor de LED-uri cu pas fin în 2026

Folosește următoarele întrebări pentru a evidenția calitatea, capacitatea de producție și angajamentul real post-vânzare:

  1. Care este rata de randament la prima trecere pentru modulele COB?
    Producătorii de top vizează >99.5%. Sub 98% sugerează provocări de control al calității care se traduc direct în pixeli morți pe teren.
  2. Cum protejezi LED-urile în timpul celei de-a doua reîncărcări?
    Acesta este cel mai frecvent punct de defecțiune în fabricația COB de nivel scăzut. Solicitați documentația specifică a procesului - răspunsul dezvăluie sofisticarea producției.
  3. Care este pragul de garanție pentru pixeli morți și procesul de reclamație?
    Furnizorii legitimi oferă garanții de 0.0001% sau mai mari privind pixelii morți, cu proceduri de înlocuire documentate, nu un vag „ne vom ocupa noi”.
  4. Aveți module/panouri de rezervă timp de 3 ani după cumpărare?
    Potrivirea culorilor lotului de LED-uri se degradează în timp; stocul de rezervă din același lot de producție este esențial pentru reparații fără probleme.
  5. Pentru ce sisteme de control sunt calibrate modulele COB/MIP?
    Nova Star și Colorlight sunt controlerele standard pentru COB și MIP din linia noastră — datele de calibrare la nivel de modul COB trebuie furnizate în formatul corect pentru cardul de transmitere și procesorul dumneavoastră specific.
  6. Ce certificări are acest produs?
    COB Pro oferă certificate CE, EMC și RoHS. Verificați exact certificatele de model pe care le solicită jurisdicția dumneavoastră înainte de a bloca o ofertă - cerințele variază în funcție de țară și de mediul de utilizare finală.
  7. Puteți furniza instalații de referință la o intensitate operațională echivalentă?
    Cere referințe care se potrivesc cazului tău de utilizare. COB-ul într-un muzeu necesită o validare diferită față de COB-ul într-un studio de transmisie non-stop.
Producător
DOIT VISION
Autor
Kris Liang, cofondator
Experiența unui autor
19 ani de inginerie LED
Tipul de conținut
Articol — Ghid de comparare a tehnologiilor
Subiect primar
Tehnologia de ambalare LED COB vs MIP vs SMD 2026
Data publicării
iunie 2026
Data revizuirii
Septembrie 2026
industrii
Fabricație de afișaje LED, Integrare AV, Afișaj cu pitch fin
certificări
COB Pro: CE, EMC, RoHS. Square 1000 și Square 960 sunt dotate și cu CB (IECEE).
FAQ

SMD montează lămpi LED pre-ambalate pe PCB. COB omite complet suportul - cipurile goale se atașează direct la PCB, se lipesc prin cablu, apoi sunt încapsulate în rășină epoxidică într-un singur pas. Afișajele COB nu au cupe de lampă expuse, au o suprafață de duritate 5H, protecție IP54, unghiuri de vizualizare mai largi și fiabilitate superioară la pași fini sub P1.5.

Niciunul nu este universal mai bun — excelează în diferite scenarii. COB este lider în ceea ce privește durabilitatea mecanică, protecția IP și este alegerea preferată pentru instalațiile fixe premium. MIP este lider în ceea ce privește reparabilitatea, uniformitatea culorii și compatibilitatea cu infrastructura de producție SMT existentă. La pași ultrafini sub P0.9, MIP poate încapsula cipuri mai mici (100 μm).

Da — COB-ul se înlocuiește la nivel de modul, de obicei 200 mm × 200 mm. Nu sunt necesare unelte speciale în afară de o șurubelniță. Datele post-instalare DOIT VISION arată aproximativ 0.2 pixeli morți la 10,000 de LED-uri pentru COB față de 1.8 pentru SMD echivalent la 12 luni.

Micro COB se referă la afișaje LED COB sub P0.9. COB standard acoperă de obicei P1.0–P2.0. Începând cu 2026, Micro COB P0.9 este disponibil comercial; P0.7 a intrat în disponibilitate comercială limitată la ISLE 2026.

În gama noastră: SMD (Block/Brick) P1.25 până la P3.91; COB Pro P0.62 până la P1.875; COB Beta P1.25 până la P1.86; doar MIP P0.9. Nu producem COB la P2 sau mai gros și nu producem MIP la niciun pas altul decât P0.9 în prezent.

Nu la orice nivel de iluminare — depinde. La P1.2, COB se situează la sau sub SMD echivalent (1,570–1,870 USD/m² față de 1,825–2,035 USD/m²). La P1.5, cele două benzi se suprapun: COB este mai ieftin în partea de jos a intervalului (1,390 USD față de 1,415 USD/m²), dar mai scump în partea de sus (1,695 USD față de 1,530 USD/m²) odată ce adăugați luminozitate și reîmprospătare. Deci, niciuna dintre afirmațiile generale nu este valabilă — „COB este întotdeauna mai scump” este greșit la P1.2, iar „COB este întotdeauna mai ieftin” este greșit în partea de sus a intervalului P1.5.

Panourile COB și MIP din gama noastră utilizează controlere Nova Star sau Colorlight prin intermediul Gigabit Ethernet standard — același ecosistem ca SMD. Confirmați placa de transmisie specifică și modelul procesorului în funcție de cerințele dumneavoastră privind rezoluția și rata de reîmprospătare în timpul ofertei.

Regulă practică: distanța minimă confortabilă de vizualizare (metri) ≈ pitch-ul pixelului (mm). Deci P1.2 = confortabil de la ~1.2 m; P0.9 = de la sub 1 metru, ceea ce îl face potrivit pentru vitrine de muzee și semnalizare în imediata apropiere.

Da. DOIT VISION oferă servicii complete OEM și private label, inclusiv dimensionare personalizată a dulapurilor, rame frontale personalizate, configurații personalizate de firmware și documentație white-label. Contactați echipa noastră de ingineri pentru a discuta cerințele proiectului dumneavoastră.

Produse asemănătoare
Pereți video de interior
COB Beta

Tehnologie COB cu cip inversat la un preț competitiv cu SMD premium. Industria...

Vedeți specificațiile
Postere și multifuncționale
Poster COB LED

Semnalistică digitală independentă COB cu cip flip-chip și design de economisire a energiei cu catod comun...

Vedeți specificațiile
Perete video LED COB Pro cu pas fin în camera de control
Pereți video de interior
COB Pro

COB cu cip flip-chip și peliculă de acoperire a suprafeței pentru un contrast și o planeitate de neegalat. 3-i...

Vedeți specificațiile
Evenimente și închirieri
Poster LED pliabil în trei

Afișaj independent COB cu cip flip-chip. Afișaj 1280×1920 mm; se pliază la 640×1920 mm pentru ...

Vedeți specificațiile
Afișaj LED multifuncțional cu vederi frontale și posterioare ale produsului, cu suporturi mobile opționale
Pereți video de interior
Televizor LED COB multifuncțional

Un afișaj LED COB montat pe perete pentru săli de ședințe și sisteme home theater cu ecran mare...

Vedeți specificațiile
Pereți video de interior
MIP

MIP 0202 Micro LED în capsulă — arhitectura de ultimă generație cu pas fin. 100...

Vedeți specificațiile
Adu-ne rezumatul

Începeți-vă proiectul.

Un desen, o fotografie de la fața locului sau o idee inițială. Spuneți-ne ce plănuiți și lucrați la detalii cu echipa noastră de ingineri.

Folosim aceste date pentru a răspunde proiectului dumneavoastră. Notificare privind confidențialitatea.